Walka ze smogiem w gminach Świątniki Górne, Mogilany, Siepraw – jest bardzo dobrze ale jest też tragicznie

Walka ze smogiem w gminach Świątniki Górne, Mogilany, Siepraw – jest bardzo dobrze ale jest też tragicznie

Zdjęcie poglądowe / Fot. Pixabay

Sprawdź, jak w zestawieniu wypadły gminy Świątniki Górne, Mogilany, Siepraw – Krakowski Alarm Smogowy opublikował zestawienie realizacji programu Ochrony Powietrza na lata 2017 – 2019.

Program Ochrony Powietrza na lata 2017 – 2019 zakładający redukcję pyłu PM10 w chwili obecnej powinien być zrealizowany w 2/3 – 66% najbliżej tej wartości są gminy Wieliczka – 62% oraz Świątniki Górne – 54%. Daleko z tyłu rankingu, bo na 109 pozycji jest gmina Siepraw z udziałem w realizacji programu wynoszącym zaledwie 8.84%. Tragicznie wypada gmina Mogilany gdzie udział realizacji programu w ostatnich dwóch latach wyniósł 0.00%.

Ranking gmin w Małopolsce pod względem osiągnięcia celu redukcji emisji pyłu PM10 w latach 2017-2018

Efekt redukcji
emisji PM10
[Mg] w 2017 r.
Efekt redukcji
emisji PM10
[Mg] w 2018 r.
Wymagany efekt
redukcji emisji
PM10 [Mg] na
lata 2017-2019
Procent realizacji celu
redukcji emisji PM10
uzyskany w latach
2017-2018
1Wieliczka5,0317,133661,56
2Świątniki Górne2,224,31254,33
3Bolesław (pow. olkuski)0,252,19548,80
4Wielka Wieś1,375,941645,69
5Igołomia-Wawrzeńczyce2,263,711442,64
6Sucha Beskidzka2,535,411941,79
7Zabierzów6,2711,964540,51
97Myślenice06,886810,12
109Siepraw01,68198,84
177Mogilany00190,00

Szczegółowy ranking dostępny tutaj.

Gminy o najwyższej redukcji emisji pyłu w latach 2017-2018 / Fot. Krakowski Alarm Smogowy

Gminy o najwyższej redukcji emisji pyłu w latach 2017-2018 / Fot. Krakowski Alarm Smogowy

Z szacowanych 500 000 małopolskich „kopciuchów” zlikwidowano w ciągu ostatnich dwóch lat zaledwie 26 073 sztuki. Przy tak powolnym tempie wymiany pozaklasowych kotłów, małopolskie powietrze będzie zanieczyszczone jeszcze przez ponad 30 lat. W gminach ościennych Krakowa, na 48 500 istniejących kotłów (2) w ciągu ostatnich 4 lat wymieniono jedynie około 3 tysiące, a więc 6% wszystkich z nich.

Szacuje się, że w obecnym tempie wymiana kotłów niespełniających norm zajmie z pewnością ponad 30 lat.

wymiana kotłów w małopolsce w latach 2017-2018 / Fot. Krakowski Alarm Smogowy

wymiana kotłów w małopolsce w latach 2017-2018 / Fot. Krakowski Alarm Smogowy

Źródło: smoglab.pl, Informacja prasowa Krakowskiego Alarmu Smogowego


Komentuj teraz:


Masz ciekawą informację, wiadomość, organizujesz wydarzenie? Napisz do nas: [email protected]